Każdy z nas w swoim życiu choć raz uczestniczył w jakiejś imprezie masowej. Jako uczestnicy nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak wygląda organizacja takiego przedsięwzięcia. Nie jest to łatwe i proste zadanie. Jest mnóstwo szczegółów, o których należy pamiętać i nie można żadnego z nich zlekceważyć. Trzeba też zatrudnić cały sztab ludzi do realizacji i kogoś do kierowania nimi. Na to stanowisko musimy dobrać osobę odpowiedzialną i zaradną, odporną na stres, która będzie potrafiła pracować pod presją czasu.

Co trzeba zrobić, aby przygotować taką imprezę? Organizacja dużej imprezy publicznej wiąże się przede wszystkim z wymogami prawnymi, a jest ich sporo. W pierwszej kolejności musimy wiedzieć czy ta impreza faktycznie będzie masowa czy nie, i jak to określić. Cały zbiór zasad organizowania takich uroczystości czy występów jest określona w Ustawie o bezpieczeństwie imprez masowych. Są tam wyszczególnione zasady, uprawnienia oraz obowiązki jakie musi wypełnić organizator. Ustawa ta określa, że impreza masowa to przedsięwzięcie artystyczno – rozrywkowe lub też impreza sportowa. Głównym czynnikiem zaliczającym imprezę do imprez masowych jest liczba potencjalnych uczestników jaka będzie w miejscu organizacji imprezy. I tak na stadionie czy innym otwartym terenie musi być co najmniej 1000 osób, a jeśli impreza odbywa się w budynku, to musi być to co najmniej 500 osób. W zależności od organizatora impreza może być płatna, jak i z wstępem otwartym bez dodatkowych opłat. Zasady bezpieczeństwa imprezy masowej. Zapewnienie bezpieczeństwa dla uczestników imprez to jedno z podstawowych zadań organizatorów. W miejscu gdzie przebywa po kilka tysięcy osób, występuje większe prawdopodobieństwo wydarzeń zagrażających życiu i zdrowiu ludzi. Tym bardziej, że nad taką dużą grupą uczestników jest mniejsza kontrola i trudniej zapanować nad zachowaniem wielu ludzi. Organizatorzy muszą przewidzieć wszystkie komplikacje i być na nie przygotowani, mając na uwadze to, że na takie imprezy nie zawsze przychodzą tylko osoby grzeczne i bezkonfliktowe. Najważniejsze punkty organizacji imprezy masowej. Praktycznie każda z imprez masowych jest skupiona wokół zaproszonych gości i gwiazd występujących na scenie. Może to być zespół muzyczny, piosenkarz lub kabarety. Zanim wystąpią dla nas, trzeba ich zaprosić i ustalić datę, negocjować wysokość gaży, podpisać umowy. W tym samym czasie powinno się szukać już dogodnego dla organizacji imprezy stadionu czy budynku. Wiąże się to również z podpisaniem umów wynajmu, kwestią zapłaty i omówieniem wszystkich szczegółów.

Na imprezach masowych najczęściej organizowane są koncerty i występy gwiazd, więc centralnym punktem jest scena. Tutaj również bardzo ważne jest bezpieczeństwo i odpowiednie przygotowanie zaplecza i całej konstrukcji. Również większe targi i wystawy zaliczamy do imprez masowych. Po ustaleniu wszystkich tych spraw, przychodzi czas na odpowiednią reklamę imprezy i puszczenie informacji w obieg. Im większa gwiazda na scenie i splendor występu, tym więcej należałoby przeznaczyć finansów i czasu na informacje w mediach i na plakatach. Przy organizacji imprez masowych najczęściej zależy nam na tym, aby dowiedziała się o niej jak największa liczba osób. Każda impreza powinna być przygotowana z pomocą fachowców, którzy mają doświadczenie i wiedzę. Warto postarać się o wynajęcie firmy, która zajmuje się zawodowo organizacja takich przedsięwzięć.

Tags:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *