Każdy kraj i kultura inaczej podchodzą do spędzenia ostatniego dnia w roku. Dziwne zwyczaje potrafią zaskoczyć, a niektóre mogą wydawać się zabawne dla osób, które mają inny tradycje z obchodzeniem nocy sylwestrowej. Jakie są najciekawsze przesądy i obyczaje w różnych krajach na świecie?

Noc sylwestrowa w Hiszpanii

Hiszpanie wierzą, że pomyślność finansową w nadchodzącym roku zapewni im wrzucenie do kieliszka z szampanem, złotego kolczyka lub pierścionka. Jeśli do kieliszka którym będzie wznoszony toast, wrzucimy ziarnko soczewicy to w nowym roku zawsze będziemy mieli pod dostatkiem jedzenia. Żeby zadbać jeszcze o sferę finansową powinniśmy podczas ostatnich uderzeń zegara w starym roku trzymać w dłoni banknot, który będzie miał kolor zielony. Również czosnek, który schowany do portfela ma zagwarantować nam pomyślność finansową w nadchodzącym roku.

Jak sylwestra obchodzą obywatele Brazylii?

Brazylijczycy w ostatnią noc roku ubierają się na biało, ponieważ ma im to zagwarantować szczęście oraz pokój. Brazylijskie zwyczaje mówią także o złożeniu ofiary bogini morza Yemanji. Brazylijczycy wypuszczają łodzie z darami dla bogini oraz wrzucają do morza białe kwiaty. Ma to im zagwarantować pomyślność. Co roku na plaży Copacabana w Rio de Janeiro, zbiera się około dwa miliony obywateli, którzy bawią się przez całą noc, świętując nadejście nowego roku. Gorąca atmosfera jaka panuje w tę noc jest podsycana przez taniec oraz wspaniałą muzykę. Zwieńczeniem jest pokaz fajerwerków, które wypuszczane są z położonych niedaleko od plaży łodzi.

Włoskie noworoczne zwyczaje i przesądy

We Włoszech zarówno mężczyźni i kobiety zakładają czerwoną bieliznę, ponieważ wierzą, że zagwarantuje im to pomyślność w nadchodzącym roku. Niezamężnym kobietom ma to również pomóc w znalezieniu odpowiedniego kandydata na męża, a mężczyznom kandydatki na żonę. Włosi konsumują także w ten dzień zupę z soczewicy, która symbolizuje w tej kulturze dobrobyt. Podczas sylwestra jedzą też owoce morza i wieprzowinę, ponieważ to jest też gwarantem pomyślności w nowym roku.

Kontrowersyjny zwyczaj kultywowany w Ekwadorze

Jednym z najbardziej kontrowersyjnych zwyczajów jakie można znaleźć na świecie, w kwestii pożegnania starego roku, może pochwalić się Ekwador. W tej części świata na sylwestrową noc przygotowywane są olbrzymie kukły, które zwykle przedstawiają nielubianych polityków oraz osoby cieszące się złą sławą w społeczeństwie. O północy kukły są palone co ma symbolizować zakończenie i pożegnanie trosk poprzedniego roku. Kukły są zrobione ze słomy i starych ubrań, a niektóre dodatkowo wypełnione są nawet petardami.

Każdy zwyczaj i przesąd jaki towarzyszy zakończeniu starego roku, zawsze skupia się zagwarantowaniu szczęścia w roku nadchodzącym. Sylwester to dla każdego człowieka na ziemi czas, w którym można spróbować przeżyć nowy rok lepiej niż poprzedni. Pomimo, że zwyczaje zwykle potrafią zaskoczyć i przy okazji rozśmieszyć to jednak należy rozpatrywać je jako symbole, które mają za zadanie pomóc nam zmienić rzeczywistość w jakiej funkcjonujemy.

Categories:

Tags:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *