O atrakcyjności stoku narciarskiego decyduje potencjał i infrastruktura narciarska. Bardzo ważne jest także umiejscowienie. Sprawdź, jakich pięć stoków znalazło się w naszym zestawieniu, po uwzględnieniu wymienionych czynników.

Miejsce 5. Dwie Doliny Muszyna – Wierchomla

Na piątej pozycji znalazł się stok o długości 2600 m, różnicy wysokości 373 m oraz średnim nachyleniu 14 %. Jest to część najdłuższej polskiej trasy znajdującej się na wschód od Tatr, która łączy Muszynę i Wierchomlę. Trasa jest dość łatwa, pomijając nieco trudniejszy jej dolny odcinek. Na szczyt można wjechać ekspresową, nowoczesną 4-osobową kanapą Szczawnik I i orczykiem Szczawnik II.

Miejsce 4. Ski Arena Szrenica w Szklarskiej Porębie

Czwartą pozycję zajął stok o długości 3100 m, różnicy wysokości 587 m i średnim nachyleniu 19 %. Szklarska Poręba to największy ośrodek narciarski w polskiej części Karkonoszy. Dolna część stoku (Puchatek, 4) jest łatwa, natomiast jego górna część (FIS 1) przeznaczona jest dla bardziej doświadczonych narciarzy. Na szczyt można dostać się dwoma 2-osobowymi kolejkami krzesełkowymi Szrenica I i Szrenica II.

Miejsce 3. Szczyrk COS

Na trzecim miejscu znalazł się stok o długości 3300 m, różnicy wysokości 704 m i średnim nachyleniu 21 %. Trasa zaczyna się tuż poniżej najwyższego punktu w Beskidzie Śląskim. Na szczyt Skrzycznego wiedziemy 2-osobową kolejką krzesełkowych Szczyrk – Jaworzyna lub 4-osobową ekspresową Jaworzyna – Skrzyczne.

Miejsce 2. Korbielów – Pilsko

Drugie miejsce należy do stoku o długości 4400 m, różnicy wysokości 757 m oraz średnim nachyleniu 17 %. Ta trasa zaczyna się u szczytu Pilska na wysokości 1456 m, a kończy się przy dolnej stacji dwuosobowej kolejki krzesełkowej Baba na wysokości 699 m. Na szczyt prowadzi właśnie Baba, a także ekspresowa 4-osobowa kanapa Buczynka, wyciąg Hala Szczawiny – Hala Miziowa i Hala Miziowa – Pilsko.

Miejsce 1. Zakopane – Kasprowy Wierch

Najwyższe pierwsze miejsce to stok o długości 5400 m, różnicy wysokości 927 m i średnim nachyleniu 17 %. Ta najdłuższa i najwyżej położona (początek znajduje się na wysokości ok. 2000m) trasa narciarska w Polsce usytuowana jest w Tatrach Wysokich. Prowadzi z Kasprowego Wierchu przez Kocioł Goryczkowy do Kuźnic. Górna części trasy jest trudna i przeznaczona tylko dla zaawansowanych narciarzy. Warto dodać, iż ze względu na to, że trasa znajduje się na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego nie jest sztucznie naśnieżana. Właśnie przez kwestię ochrony środowiska panujące na stoku warunki narciarskie są uwarunkowane od dostaw świeżego śniegu.

Categories:

Tags:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *