Do uprawiania narciarstwa potrzebny jest odpowiedni sprzęt. Jego jakość i dopasowanie do umiejętności oraz upodobań narciarza ma znaczący wpływ na komfort i bezpieczeństwo jazdy. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę podczas wyboru sprzętu narciarskiego.

Bez względu na to, czy jesteśmy początkującymi narciarzami, czy doświadczonymi weteranami stoków narciarskich odpowiednio dobrany sprzęt to podstawa uprawiania tego sportu. W tym przypadku potrzebne nam będą nie tylko narty, ale także buty narciarskie, kijki, kombinezon, kask czy rękawiczki. Bardzo przydatne są także okulary i gogle, które chronią oczy przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi i promieniami UV.

Narty

Jeżeli będąc niedoświadczonymi amatorami narciarstwa kupimy sprzęt dla zaawansowanych narciarzy, nauka jazdy będzie trudniejsza. Ponadto brak wiedzy na temat takiego sprzętu może stanowić zagrożenie nie tylko dla naszego zdrowia, ale również i innych narciarzy na stoku. Warto zatem pamiętać, że narty dla osób początkujących i średnio-zaawansowanych powinny być 5-15 cm krótsze od ich wzrostu. Za małe narty będą niestabilne i utrudnią utrzymanie równowagi, z kolei za długie będą trudne w sterowaniu, co spowoduje, że jazda nie będzie komfortowa.

Buty narciarskie

To kolejny, po nartach, ważny element sprzętu narciarskiego. Wybierając buty należy pamiętać, żeby stopa nie była za bardzo ściśnięta i palce mogły się poruszać, aby nie doprowadzić do drętwienia. Z drugiej strony pięta oraz kostka bezwzględnie muszą być usztywnione, bowiem dzięki temu minimalizujemy ryzyko wystąpienia wielu urazów i kontuzji. Nie powinno się także kupować butów „na wyrost”, ponieważ zbyt duży but źle trzyma kostkę. Przez wzgląd na to, że stopy kobiet i mężczyzn charakteryzują się odmienną budową, buty należy dobrać również pod względem twardości oraz kształtu.

Kijki

Kijki stanowią element, który można łatwo dopasować. Wystarczy pamiętać o tym, że kąt między ramieniem a przedramieniem w trakcie stania w butach narciarskich na nartach i trzymania kijków za uchwyt, powinien być prosty.

Kask

Najczęstszymi zdarzeniami podczas uprawiania narciarstwa to upadek na stoku, zderzenie z innym narciarzem lub z drzewem. Aby uniknąć poważnych obrażeń warto zabezpieczyć głowę, która stanowi wyjątkowo delikatną częścią ciała. Nowoczesne kaski są nie tylko bardzo wygodne, ale także ciepłe i estetyczne, a jazda w nich zabezpiecza narciarza przed niebezpiecznymi urazami głowy.

Kombinezon

Powinniśmy tak dobrać rozmiar stroju, aby nie krępował on ruchów. Warto także zainwestować w bieliznę termoaktywną, która zabezpieczy ciało zarówno przed przegrzaniem, jak i wychłodzeniem.

Rękawiczki

Warto zainwestować w rękawiczki, bowiem stanowią świetną ochronę przed zimnem, a dodatkowo chronią skórę rąk przed otarciami, które przy upadkach na stoku zdarzają się często.

Categories:

Tags:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *